Le site Coach On Line en chargement

Nowa Normalność

23 septembre 20200Non classé

Nowa Normalność

23 septembre 2020 0
Capture-d’écran-de-2020-09-23-20-41-42-1200x675.png

Czy Nowa Normalność Cię dotyczy ? Jeśli odpowiesz « Nie », znaczy to tylko tyle, że jeszcze jej nie dostrzegasz. We wszystkich innych przypadkach różnica w odpowiedzi będzie polegać jedynie na skali tego wpływu, jego bezpośredniości i oczywiście kierunku.

Nowa Normalność jest FAKTEM czyli czymś, co istnieje niezależnie od tego czy się z nią zgadzamy i czy jesteśmy jej świadomi. Przez ostatnie kilka miesięcy kolejne kraje na świecie wkraczały jeden po drugim w covidową rzeczywistość, której głównym wyznacznikiem były restrykcje wolności osobistych i obywatelskich oraz intensywne, regularne informowanie o alarmującej sytuacji sanitarnej, wzbudzające strach, niepewność oraz podatność na rozmaite teorie spiskowe żerujące na emocjonalności i niewiedzy społeczeństw. Zresztą, wobec koronawirusa w wersji covid-19 nawet wybitni i doświadczeni lekarze i naukowcy nie są całkowicie pewni swoich konkluzji.

I tu dochodzę do pierwszej z wielu cech Nowej Normalności : jej nieprzewidywalność. Oczywiście w tzw. Poprzedniej Epoce też mieliśmy jakąś dozę nieprzewidywalności, ale na nieporównanie mniejszą skalę. Nawet margines ryzyka był w jakimś stopniu oszacowany, zarówno w biznesie, jak i w życiu codziennym. Z rzeczy najprostszych możliwe było np. zaplanowanie wyjazdu wakacyjnego lub biznesowego, czy też zorganizowanie konferencji nawet (albo raczej zwłaszcza) z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Dziś trudno jest przewidzieć czy w ogóle podroż w konkretnym kierunku lub konkretnym terminie się odbędzie w perspektywie 30 dni, bo decyzje umożliwiające przemieszczanie się lub zamykanie całych regionów są komunikowane praktycznie z dnia na dzień. Z kolei z punktu widzenia przedsiębiorcy bardzo trudno jest stworzyć jakakolwiek rozsądną strategię nie mając u jej podstaw choćby ogólnych założeń stałych.

Tak wiec, czy tego chcemy czy nie, czy to lubimy czy nie, czy mamy ku temu zdolności czy nie – musimy nauczyć się żyć i funkcjonować z elementem niepewności.

Drugą cechą Nowej Normalności jest to, że nie na wszystkie osoby i nie na wszystkie branże wpłynęła ona z taką sama silą. Są dziedziny, w których nastąpiła prawdziwa rewolucja, a są i takie, które z ulgą wróciły do funkcjonowania w starym systemie i bardzo lubią myśleć, ze żadna zmiana ich nie dotyczy (czyli mówiąc językiem psychologii wykazują klasyczne wyparcie ze świadomości)

Po trzecie, nawet jeśli Nowa Normalność nas akurat nie dotyczy bezpośrednio, może bardzo wyraźnie wpływać na nasza codzienność pośrednio, poprzez osoby lub firmy z naszego otoczenia, u których duże zmiany które zaszły, są następnie przekładane na ich dalsze otoczenie. W tej kategorii można przytoczyć przykład z grupy zachowań społecznych : możemy być poproszeni o zachowanie dystansu i używanie maseczki ochronnej w sytuacjach nawet nie wymaganych przez prawo, ale które wynikają z obaw naszego rozmówcy. Tak więc pośrednio wpłynie to naszą sytuację, mimo że sami możemy nie podzielać jego obaw.

W czwartej kolejności, Nowa Normalność nie zawsze ma ten sam kierunek : oczywiście dla zdecydowanej większości osób i branż jest to kierunek negatywny powodujący spadek obrotów i zwiększenie kosztów działania, często utratę źródła zarobkowania. Jednak dla prężnych sektorów IT, sklepów internetowych, usług dostawczych, telekomunikacyjnych, artykułów medyczno-sanitarnych pandemia i jej efekty spowodowały bardzo dynamiczny i lukratywny wzrost zapotrzebowania na ich towary i usługi, często na granicy wydolności. Czyli w przeciwieństwie do poszkodowanej większości, niektóre dziedziny odnotowały super-koniunkturę.

Nowa Normalność nie trwa jeszcze wystarczająco długo, aby do jej zrozumienia można się posłużyć wypracowanymi modelami. Moim zdaniem, wciąż jesteśmy w fazie wnikliwej obserwacji i analizy ; za wcześnie jeszcze na miarodajne wnioski. Jedno jednak możemy zrobić już teraz : otworzyć wszystkie nasze receptory intelektualne i emocjonalne, aby jak najwięcej dowiedzieć się i zrozumieć z procesów, które zachodzą wokół nas. Łącząc i interpretując fakty, zapamiętując konteksty, dajemy sobie większe szanse na wyjście z kryzysu obronną ręką. Jeśli zaś chodzi o umiejętności miękkie, zachęcam Was do pracy nad własnym rozwojem osobistym : nad podejściem do zmiany, nad komunikacją, nad elastycznością… Mogłabym jeszcze długo wymieniać te cechy, ale najważniejsze jest to, abyście sami zdefiniowali u siebie obszary wymagające pracy i w racjonalny, zorganizowany sposób do niej przystąpili. TO JEST TEN MOMENT! Sukces, jaki odniesiecie spowoduje, że spojrzycie na Nową Normalność z innej perspektywy i że będzie ona dla Was pasjonującym wyzwaniem, a nie koszmarem na jawie.

Malgorzata Saadani

Coach ICC

Conférencière et médiatrice

#homeoffice #googleads #koronawirus #flashcoaching #instagram #zmiana #kwarantanna #international #development #strategia #sukces #business #hybride #strategia #organisation #mindfulness #natura #szczescie #nadzieja #dobro #influence #coaching #linkedin #facebookads #instagram #covid19 #nowanormalnosc #newnormal


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Copyright Coach On Line 2017.