Le site Coach On Line en chargement

Umiejętność wyciągania wniosków

15 juin 20200Non classé

Umiejętność wyciągania wniosków

15 juin 2020 0
Capture-d’écran-de-2020-06-15-11-38-36-1200x675.png

Na pytanie o to, czy potrafią logicznie myślec i wyciągać wnioski większość znanych mi osób albo od razu odpowie : « Tak ! », albo nawet oburzy się, że zadajemy im takie pytanie. Bo przecież « To takie oczywiste ! »

W praktyce okazuje się jednak, że ta umiejętność ma charakter życzeniowy, delikatnie rzecz ujmując. Czyli, że teoretycznie proces myślowy jest, analiza faktów też, ale w chwili podejmowania kolejnej decyzji wszystkie wnioski idą w niepamięć i powielamy stare schematy, najczęściej odruchowe, emocjonalne i wiążące się z przekonaniami na temat rzeczywistości, które nie są faktami, tylko ich odbiciem w krzywym zwierciadle naszych wlasnych poglądów.

W pierwszych tygodniach trwania pandemii ograniczenia prawno-administracyjne i samo życie dosadnie pokazały nam, że nie wszystko w co wierzymy przekłada się na fakty, i że nasze przekonania też nie są nienaruszalne. Oczywiście wszyscy tęsknili do normalności i wyczekiwali momentu, kiedy będą mogli wrócić do uporządkowanego życia, do którego byli przyzwyczajeni.

Jednak ta powracająca normalność zyskała przydomek « nowej », czyli jednak nie całkiem takiej samej jak ta, którą pamiętamy sprzed epidemii. Logicznie nasuwąjacy się wniosek jest taki, że covid udzielił nam życiowej lekcji : co jest ważne w życiu, jakie są granice naszej odporności psychicznej, jak bardzo jest dla nas ważna wolność osobista i w imię czego potrafimy ją ograniczyć, w jakim zakresie i na jak długo…

Teraz, kiedy możemy stopniowo wracać do aktywnosci, mówię « Sprawdzam ! » i uważnie obserwuję kto się czego nauczyl. I dochodzę do niejednoznacznych wniosków : ci ktorzy zadali sobie trud pracy nad sobą, odebrali bardzo cenną informację i być może wprowadzili pozytywne zmiany w swojej postawie wobec wielu spraw.

W przeciwległej grupie znajdują się ci wszyscy, którzy z uporem maniaka wracają do swoich zaplanowanych wcześniej projektów, dużych i małych i nie uwzględniając żadnych czynników forsują ich realizację, tak jak gdyby nic się nie wydarzyło i jak gdyby te 3 miesiące po prostu były tylko wyrwanymi kartkami z kalendarza.

Oczywiście dopiero czas pokaże skalę i rodzaj przemian jakie zachodzą i jakie bedą zachodzić w życiu codziennym, zawodowym, a nawet społecznym. Jedno jest pewne : stoimy dziś przed wielką szansą na przemeblowanie życia wg najwyższych standardów, pod warunkiem, że uruchomiliśmy w praktyce umiejętność wyciągania wniosków.

I to od nas samych zależy, czy i jak wprowadzimy zmiany na lepsze…

Malgorzata Saadani, coach ICC

#jeszczebędzienormalnie #nowanormalność #nowaste #wniosek #coronavirus #change #zmiana #original #flashcoaching #instagram #kwarantanna #influence #instant #poland🇵🇱 #polska #covid19 #kariera #rozwój #goals #news #openmind #light #international #development #adaptacja #power #strategia #biznes #business #beauty


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Copyright Coach On Line 2017.