Le site Coach On Line en chargement

DRES(S) CODE – nowe otwarcie: dres dresowy, dres biurowy i dres wyjściowy

28 février 20210Non classé

DRES(S) CODE – nowe otwarcie: dres dresowy, dres biurowy i dres wyjściowy

28 février 2021 0
Capture-d’écran-de-2021-02-28-11-35-34.png

O wpływie i konkretnych skutkach pandemii pisze się bardzo dużo. Bo też i wiele jest dziedzin naszego życia, które zostały nią dotknięte: tymczasowo a nawet trwale zmienione. Do tej pory w moich publikacjach i podcastach mówiłam głównie o środowisku pracy i o indywidualnych czynnikach psychicznych : zarządzaniu zmianą, relacjami i komunikacją. Jest jednak temat, który z racji tematyki obserwuję szczególnie uważnie, a mianowicie szeroko pojęty DRESS CODE czyli zewnętrzny aspekt globalnego wizerunku.

Pierwsze moje spostrzeżenie jest takie, że stał się on bardziej niż kiedykolwiek naturalny i ukierunkowany na wygodę.

Przesadny formalizm w ubiorze lub makijaż są passé i mogą być uznane za dresscodową gafę z gatunku overdressed.

ALE : wygoda nie oznacza bylejakości, braku higieny czy porzucenia estetyki. Nasz wygląd wciąż jest jednym ze sposobów okazywania szacunku tym, którzy nas widzą, czy to w domu, czy on-line, czy choćby w sklepie. I – co jeszcze ważniejsze – świadczy o naszym poziomie miłości własnej.

Druga moja obserwacja jest taka, że minął już rok, a nie pojawiła się potrzeba (uwaga, nie mówię o chęci, tylko o konkretnej potrzebie) odnowienia garderoby. Nienoszone ubrania z poprzedniego sezonu, zwłaszcza wierzchnie, obuwie i dodatki, okazują się wciąż całkiem dobre do wykorzystania i w tym sezonie. Czyżbyśmy stali się bardziej praktyczni, racjonalni, a mniej ulegali wpływom branży modowej ? Każdy odpowie sam sobie na to pytanie.

Trzecia kwestia to maseczki : tu sprawa jest poważna, bo wkraczamy na grunt tożsamości i komunikacji. W różnych okresach czasu, w różnych krajach czy regionach obowiązek noszenia maseczek jest mniej lub bardziej restrykcyjnie przestrzegany. Nie wchodząc w dyskusję na temat zasadności tego wymogu, a koncentrując się wyłącznie na aspekcie wizerunkowym, mogę stwierdzić że są z pewnością przeszkodą w komunikacji. Widzieć twarz rozmówcy jest jednym z podstawowych kanałów interpretacji komunikatów niewerbalnych i technik wpływu. Poza tym, maseczka stanowi też przeszkodę fizyczną dla głosu, co utrudnia dobrze słyszalną dykcję mówiącego i utrudnia słuchanie słuchającemu.

Zakrycie twarzy standardową maseczką chirurgiczną powoduje odjęcie człowiekowi charakteru indywidualnego, ponieważ jego twarz w 2/3 zaczyna być identyczna jak twarze innych zamaskowanych osób. Dlatego tam, gdzie jest to możliwe i akceptowane, maseczki chirurgiczne są często zastępowane maseczkami materiałowymi o autorskim lub chociaż w miarę oryginalnym designie.

Podsumowując, myślę że trzeba zachować zdrowy rozsadek i umiejętnie ocenić sytuację, aby z jednej strony samemu czuć się komfortowo, a z drugiej wykazać umiejętnością dostosowania do okoliczności. Czyli w sumie – jest tak jak zawsze. Tylko te okoliczności zmieniły się bardzo mocno, zróżnicowały i wymagają sporo uważności i taktu.

NATURALNA ELEGANCJA to wg mnie słowo-klucz w trendach na najbliższy czas, a może nawet w dłuższej perspektywie

#coaching #google #coach #image #style #dresscode #beauty #protocole #wizerunek #linkedin #instagram #facebook #covid19 #maska #pandemia #komunikacja #communication


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Copyright Coach On Line 2017.