Le site Coach On Line en chargement

Rewitalizacja branży PR, marketingu i reklamy. Rewitalizacja Zdrowego Rozsądku.

29 décembre 20200Non classé

Rewitalizacja branży PR, marketingu i reklamy. Rewitalizacja Zdrowego Rozsądku.

29 décembre 2020 0
IMG_20200609_114902-1-1200x1200.jpg

Od zawsze firmy sprzedają nam swoje produkty, swój wizerunek i próbują odgadnąć nasze marzenia i potrzeby, a wszystko to zgodnie z obraną przez nie strategią biznesową i zasadami psychologii sprzedaży. Takie są prawa marketingu, reklamy, komunikacji i wizerunku marki. Do jak najlepszego osiągnięcia celu sprzedażowego zatrudniają sztaby profesjonalistów : ludzi fachowych, kreatywnych i podejmujących wyzwania. Więc cóż się takiego stało w ciągu ostatniego roku, że te super-ekipy straciły kontakt z rzeczywistością i zamiast dostrzec radykalne zmiany, które się dokonały na rynku i w głowach klientów, serwują nam stare modele komunikacji, absolutnie nie przystające do naszej Nowej Normalności ? Wykazują się całkowitym niezrozumieniem sytuacji, często po prostu brakiem taktu i nie zauważają głębokości i trwałości zmian, jakie zaszły w społeczeństwach. Życzeniowo próbują sprzedawać tak jak dawniej, opierając się na tych samych, starych schematach. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju konsultantów i mówców motywacyjnych licznie obecnych na profesjonalnych portalach społecznościowych. Te same tematy, te same techniki, tak samo propagowana powierzchowność i szybkie złudne sukcesy bazujące na wszystkim, tylko nie na głębokich wartościach.

A przecież wyczucie nastroju i sytuacji życiowej klienta, umiejętność empatycznego zrozumienia zawsze były podstawą skutecznej sprzedaży. Dlaczego więc obecne ekipy marketingowe do tego stopnia odkleiły się od rzeczywistości?

Do tych przemyśleń skłaniają mnie zbyt liczne, wysoce irytujące kampanie reklamowe typu Bardzo Długa Reklama Świąteczna, czy też okładki kolorowych czasopism, na których celebryci (czyli ludzie znani z tego, że są znani) próbują być kreowani na wzór dla milionów. Tymczasem wyprasowane twarze i odrealnione scenerie już nie są powszechnie akceptowane, ani tym bardziej nie wyznaczają trendów. Stały się krzywym zwierciadłem poprzedniej epoki, która nie chce uznać, że jej czas mija i wciąż próbuje narzucać swój model społeczno-biznesowy. Co gorsze, równolegle do kosztownych kampanii i czasem wręcz ekstrawaganckich wydatków, niektóre firmy bez żenady występują o subwencje pomocowe od państwa, czyli tak naprawdę od każdego obywatela, niezależnie od jego stanu majątkowego. Kolejny wizerunkowy strzał w stopę. Gdzie jest ekipa od PR-u?

Jestem przekonana, że osoby pracujące w ekipach PR-owo-marketingowo-reklamowych w swoim codziennym życiu też wiele z tych zmian doświadczyły. Więc dlaczego w wykonywanej pracy przyjmują irrealistyczne założenie, że u potencjalnych klientów nic się nie zmieniło i że hasło « Wracamy do normalności » magicznie wygumkuje caly rok 2020 i to co zostawił w naszym życiu i w pamięci ? Pomijając fakt, że o żadnym powrocie do tzw. normalności w perspektywie najbliższych 6 miesięcy nikt odpowiedzialny jeszcze nie mówi.

Wiele osób przewartościowało już swoje priorytety i codzienne konfiguracje. Chodzi zarówno o rzeczy kluczowe, jak i o detale dnia codziennego. Na pierwsze miejsce wysunęły się takie pojęcia jak bezpieczeństwo, zdrowie, komfort, naturalność, harmonia, organizacja przestrzeni życiowej i zawodowej (wspólnej i indywidualnej). Jest tam też oczywiscie miejsce na estetykę i luksus, ale z pewnością nie w identycznej formie i znaczeniu jak poprzednio.

Od marca 2020 roku mówię niestrudzenie o Nowej Normalności, a od września o Nowej Hybrydowej Normalności 2.0 Jak to się dzieje, że tak mało ludzi i firm dostrzega potrzebę przepracowania i wdrożenia przyszłościowych zmian, zwłaszcza w kontekście zorganizowanego systemu hybrydowego ? One się same nie zrobią. To jest życiowy test z myślenia strategicznego i zarządzania biznesem. A już na pewno z odkurzenia procesów myślowych i uważności na otoczenie, ze szczególną wartością dodaną jaką daje ZDROWY ROZSĄDEK. W szaleństwie wydumanych na siłę teorii i procedur, usłyszałam ostatnio hasło o całkiem nowym sposobie zarządzania, naprawdę całkiem nowym ;-))) A mianowicie opierającym się na zdrowym rozsądku (!!!) Tak, to się działo naprawdę i mówil to poważny człowiek! Bardzo jestem ciekawa jak to pojęcie zostanie zteoretyzowane przez „konsultantów od wszystkiego” i przekazane uczestnikom szkoleń menedżerskich. Zanim jednak do tego dojdzie, z wielką życzliwością obserwuję i wspieram te osoby i firmy, które zdrowym rozsądkiem się po prostu wykazują i dzięki temu widzą rzeczywistość taką, jaka ona jest, kontynuując racjonalną działalność, w takiej wersji normalności, jaka jest im dana.

Malgorzata Saadani, coach ICC

Flash Coaching

Coachonline.net

#koronawirus #covid19 #reforma #zmiana #sukces #publicrelations #marketing #reklama #coaching


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Copyright Coach On Line 2017.