Le site Coach On Line en chargement

Praca on line czy w biurze?

14 octobre 20200Non classé

Praca on line czy w biurze?

14 octobre 2020 0
Capture-d’écran-de-2020-10-14-15-16-35-1200x675.png

Praca on-line czy tradycyjnie w biurze: oto jest pytanie!

Pandemia, która trwa już od kilku miesięcy na całym świecie, zaskoczyła wiele osób i przedsiębiorstw swoim nagłym nadejściem, bezprecedensowym zahamowaniem gospodarek i życia społecznego oraz koniecznością przemodelowania kanałów komunikacji we wszystkich dziedzinach: począwszy od kontaktów rodzinnych i towarzyskich, poprzez zakupy on-line, a na teleporadach lekarskich kończąc. Ale czy bankowość internetowa, zamawianie jedzenia z dostawa do domu lub zdalna obsługa klienta wspierana przez sztuczną inteligencję są dla Was naprawdę w 100% nowością? Nie sądzę, ponieważ od kilku lat byliśmy konsekwentnie zachęcani do załatwiania coraz większej liczby spraw na odległość, czasem nawet bez bezpośredniej interakcji z drugim człowiekiem. Covid po prostu wyraźnie oznaczył pewien etap i chwilę, od której pewne sprawy zostały (przynajmniej czasowo) całkowicie przeniesione do formatu zdalnego.
Dziś można już częściowo i pod pewnymi warunkami powrócić do bezpośrednich kontaktów, ale czy to oznacza, że wszystko znów będzie tak jak dawniej? Jestem przekonana, że nie i na tym właśnie polega fenomen Nowej Normalności.

Po pierwsze dlatego, że nawet osoby sceptycznie nastawione do rozwiązań zdalnych dostrzegły wygodę i szybkość w prowadzeniu niektórych spraw online. Pierwszym przykładem, jaki przychodzi mi na myśl, jest wystawianie elektronicznych recept lekarskich, a także organizowanie zebrań, szkoleń i coachingów na odległość.

Drugim powodem jest to, że w dłuższej perspektywie tendencja cyfryzacji jest globalna i nieuchronna, a Covid jedynie ją przyśpieszył. Osoby z działów IT odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie systemów z pewnością zmierzyły się przy tej okazji z wielkimi wyzwaniami, ale pomimo drobnych problemów i potknięć wszystko zadziałało w miarę sprawnie, zważywszy na wyjątkowe okoliczności i szybkość wdrażania rozwiązań.
Po trzecie, czy rozsądny właściciel firmy, który zainwestował w narzędzia cyfrowe (platformę internetową, siatkę dostaw etc.) i ogólnie w obecność w Internecie porzuciłby to wszystko co zbudował, aby wrócić wyłącznie do tradycyjnej sprzedaży sklepowej? W chwili, gdy wciąż nie istnieje jakakolwiek gwarancja czy choćby realna perspektywa, że zagrożenie epidemiczne, które zmusiło go do innowacji, definitywnie minęło? Nie sądzę. Wręcz przeciwnie, uważam, że będzie raczej chciał zamortyzować swoją inwestycję poprzez dalszy rozwój i dywersyfikację nowych kanałów sprzedaży.

Wreszcie, po czwarte, cytując starożytnych filozofów „nie można dwukrotnie wejść do tej samej rzeki”: woda, która płynie dziś to nie jest już ta sama woda, która płynęła w tym miejscu wczoraj, a jutro będzie jeszcze inna. Powinniśmy więc definitywnie przyjąć do wiadomości fakt, że zmiana normalności na Nową ma charakter permanentny. Trzeba więc opracowywać na bieżąco nowe rozwiązania idące z duchem czasu, które uwzględnią obecne i prawdopodobnie przyszłe warunki działania, oczywiście w ramach tego co jesteśmy w stanie przewidzieć na podstawie dostępnych nam informacji.

Tak oto wszyscy znaleźliśmy się w Nowej Normalności! Z mojego własnego zawodowego punktu widzenia podchodzę do niej z uśmiechem i  mam do tego ważny powód: „Coaching on-line – Coaching your life” to mój slogan jeszcze z 2007 roku. W tamtym czasie (i nawet do niedawna) proponowanie klientowi (zwłaszcza instytucjonalnemu) coachingu w 100% on-line było uważane niemalże za ekstrawagancję i nawet budziło niedowierzanie. A jednak... To był mój przemyślany wybór od samego początku, aby móc wspierać moich klientów również na odległość, przy jednoczesnym skrupulatnym utrzymaniu jakości usługi, jej skuteczności, bezpieczeństwa i satysfakcji klienta. Dokonujący się w międzyczasie postęp technologiczny stał się moim naturalnym sprzymierzeńcem: sieć internetowa jest coraz bardziej powszechnie dostępna i sprawna, powstają nowoczesne aplikacje, platformy komunikacyjne, portale społecznościowe etc.

Dlatego też chciałabym skorzystać z okazji, aby podzielić się moimi doświadczeniami, które mogłyby Wam ułatwić cyfrowa transformację Waszej komunikacji interpersonalnej on-line. Moim zdaniem, kluczowe jest przygotowanie się do takiej rozmowy z identyczną starannością jak do tradycyjnego spotkania bezpośredniego, czyli po pierwsze zadbanie o dokumentację, materiały do prezentacji i inne potrzebne akcesoria. Dotyczy to również Waszego wizerunku, punktualności i wyłączności uwagi. To, że jesteście oddzieleni od rozmówcy ekranem, nie oznacza, że możecie niedbale wyglądać, sprawdzać maile podczas rozmowy, odbierać inne połączenia albo jednocześnie robić inne rzeczy. Oczywiście, aby spotkanie on-line było skuteczne, trzeba też zapewnić odpowiednie warunki techniczne, zwłaszcza dobrą jakość połączenia i spokojną atmosferę pracy, a także możliwość skorzystania z doraźnej pomocy technicznej, jeśli jest to konieczne. Myślę, że sednem Waszego sukcesu jest umiejętność skupienia się na osobie zza ekranu, oczywiście odwzajemniana przez partnerów on-line. To naprawdę nie jest skomplikowane! Wszystko inne, a w szczególności umiejętność odczuwania energii z kontaktu z drugim człowiekiem, przychodzi wraz z doświadczeniem.

Ostatecznie to Człowiek i jego naturalny opór wobec zmiany zawsze były czynnikiem hamującym przejście w tryb cyfrowy: w końcu nie każdy musi mieć naturę odkrywcy i lubić nowinki technologiczne. Nawet dziś, po tym wszystkim co już przeszliśmy, niektórzy przedsiębiorcy odczuwają po prostu ulgę, że mogą wrócić do dobrze znanej im rutyny zamiast zmuszać się do wyjścia ze strefy komfortu i dostosować do nowych trendów. To jest ich świadomy wybór i mają do tego pełne prawo, choć ja osobiście nie jestem przekonana, że jest to wybór perspektywiczny.

Jako osoba elastyczna wobec zmiany, a także jako coach, wspierający od ponad 13 lat klientów dążących właśnie do pozytywnej zmiany, mogę tylko zachęcić Was do poszukiwania własnej ścieżki prowadzącej do sukcesu i skuteczności w warunkach Nowej Normalności. Biorąc oczywiście pod uwagę realia, to od Was samych zależy jak wypracujecie i wykorzystacie kompetencje osobiste wspierające Was na tej drodze, czyli elastyczność, inteligencję i otwartość umysłu!

#coaching #hybryda #zmiana #praca #nowanormalnosc #covid19 #coronavirus #adaptacja #komunikacja #elastycznosc #management #marketing #firma

Copyright Coach On Line 2017.